نکاتی برای مراقبت و نگهداری از جت پرینتر

تقریبا در هر کارخانه ای و در بسیاری از کارگاه های تولیدی صنعتی حداقل یک دستگاه جت پرینتر وجود دارد. با توجه به گستره ی بسیار وسیع مشتریان کداجت و در طی سالها تجربه، نکات سودمندی برای بهینه و نگهداری از جت پرینتر به مشتریانمان ارائه می دهیم که آن را با شما مخاطبان سایت کداجت نیز در چند قسمت در میان می گذاریم. در این قسمت به نکات مربوط به نگهداری از هد دستگاه جت پرینتر می پردازیم. نکاتی که در زیر می آیند درباره دستگاه های جت پرینتر دستی و جت پرینتر ثابت صادق هستند.(برای تفاوت های کاربردی این دو دستگاه می توانید مطلب جت پرینتر دستی یا جت پرینتر ثابت را بخوانید.)

به تجربه دریافته ایم که استفاده درست از دستگاه جت پرینتر و نگهداری آن بر اساس نکاتی که در زیر مطرح می شود، علاوه بر اینکه به طول عمر دستگاه می افزاید، هزینه های دستگاه جت پرینتر را نیز به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می دهند.

منوی دستگاه جت پرینتر
منوی دستگاه جت پرینتر

شرایط نگهداری از هد دستگاه جت پرینتر

 1. از برخورد هر گونه موادی به غیر از حلال مخصوص خود دستگاه جت پرینتر، با هد جدا خودداری شود.
 2. از کشیدن هر گونه جسم خارجی بر روی هد دستگاه جت پرینتر جدا خودداری کنید.
 3. درب دریچه هد دستگاه جت پرینتر را بعد از اتمام کار حتما ببندید تا از نشستن گردوغبار بر روی هد دستگاه جت پرینتر جلوگیری شود.
 4. از قرار دادن هد دستگاه جت پرینتر به صورت سر پایین به مدت طولانی خودداری نمایید و بعد از اتمام کار هد را به صورت افقی قرار دهید.
 5. از برخورد شدید محصول خود به لنز و پایه هد دستگاه جت پرینتر خودداری نمایید .
 6. لازم است به جهت نظافت کلی دریچه هد و محل خروج جوهر هفته ای یکبار هد دستگاه جت پرینتر به صورت عمدی برای یک ساعت در یک ظرف حلال قرار گیرد.

نکات کلی نگهداری از دستگاه جت پرینتر صنعتی

 1. ارتفاع و تنظیمات دستگاه و پایه را بی دلیل تغییر ندهید.
 2. از جابجایی بی مورد دستگاه جت پرینتر خودداری کنید.
 3. از پاشیدن حلال بر روی فتوسل یا تایمر دستگاه خودداری نمایید.
 4. جهت جابه جایی دستگا جت پرینتر و یا ارسال آن به شرکت فروشنده جهت سرویس، دستگاه حتما کارتریج جوهر آن خارج گردد و محفظه کارتریج با دستمال کاغذی پر شود. ضمنا سر هد داخل یک کیسه نایلونی پر شده با دستمال کاغذی قرار گیرد.
 5. دستگاه حتما در وضعیت تراز به روی پایه نصب شود.
 6. هیچ گاه دستگاه جت پرینتر بدون کارتریج جوهر نماند، (حتی کارتریج خالی از جوهر) زیرا هوا وارد شلنگ شده و باعث خشک شدن بی مورد جوهر در آن خواهد شد.
نمونه چاپ دستگاه جت پرینتر
نمونه چاپ دستگاه جت پرینتر

نکات مربوط به برق دستگاه جت پرینتر

 1. به هیچ عنوان در هنگام روشن بودن دستگاه سوکت فتوسل یا تایمر را نکشید.
 2. از جوش دادن پایه دستگاه در زمان کار دستگاه جدا خودداری نمایید زیرا باعث سوختن برد دستگاه می شود.
 3. دستگاه جت پرینتر نباید بیشتر از یک هفته خاموش بماند، زیرا روشن کردن دستگاه جت پرینتر هم باعث شارژ باتری بک آپ می شود و هم کار کردن آن از خشک شدن مکرر جوهر در قسمت های مختلف دستگاه جت پرینتر جلوگیری می کند.
برای مشاوره ، خرید ، سرویس و نگهداری انواع جت پرینتر و لوازم جانبی ، با کداجت تماس حاصل فرمایید : 09128900624 – 09128888390