پاسخ به سئوالات رایج درباره جت پرینتر

پاسخ سوالات رایج درباره جت پرینتر با هدف کمک به خریداران جت پرینتر و صنعت گران ، در سایت گنجانده شده است. در این مطلب تلاش داریم به رایجترین سئوالات به منظور آشنایی بیشتر با جت پرینتر پاسخ دهیم . این مطلب می تواند به عنوان راهنمای خرید جت پرینتر مفید باشد.

رایج ترین سوالات در مورد جت پرینتر

۱. جت پرینتر چیست؟

نوعی چاپگر است که که با نام های دیگری همچون تاریخ زن ، مارک زن و… شناخته شده و با هدف گیری و پاشش قطرات جوهر از طریق هوا بین هد چاپی و سطح چاپ می تواند یک تصویر چاپی ایجاد ‌کند.
این نوع دستگاه ها از فناوری جوهر افشان برای چاپ استفاده می شود . از این چاپگرها می توان برای چاپ انواع مختلف اشکال با فونت های متفاوت بر روی سطوح مختلف استفاده نمود.

سوالات رایج درباره جت پرینتر
سوالات رایج درباره جت پرینتر

2. چند نوع دستگاه جت پرینتر وجود دارد؟

این دستگاه ها در دو نوع جت پرینترهای دستی و صنعتی موجود می باشند.
دستگاه های جت پرینتر دستی دستگاه های کوچک ، سبک و قابل حملی هستند که توسط نیروی دست اپراتور کنترل می‌شوند.
از این دستگاه ها در کارخانجات کوچکی که تولید محصول در آن ها کم است برای درج اطلاعات متغیر محصول مانند تاریخ تولید و انقضا ، سری ساخت ، قیمت و غیره استفاده می شود .
همچنین از این نوع دستگاه ها در تولیدی هایی که اندازه و وزن محصول زیاد است و نمی توان آن را بر روی نوار نقاله قرار داد ، مانند بشکه ، گونی ، پاکت و غیره برای چاپ بر روی محصول استفاده می شود.
جت پرینترهای صنعتی بطور ثابت در مسیر نوار نقاله و عبور محصول قرار گرفته و برای خطوط تولید پر تیراژ مورد استفاده قرار می گیرد.

3. نحوه کار با جت پرینترهای دستی چگونه است؟

کار با این نوع دستگاه های چاپگر که به دستگاه های جت پرینتر پرتابل نیز معروف می باشند ، توسط اپراتور انجام شده و کنترل دستگاه به دست اپراتور می باشد.
به طوری که اپراتور ، دستگاه را روبروی محصول قرار داده و با فشردن اهرم روی دستگاه عملیات چاپ بر روی محصول را انجام می دهد.

4. جت پرینتر صنعتی چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

نوع دیگری از دستگاه های جت پرینتر که به صورت اتوماتیک و خودکار کار چاپ اطلاعات بر روی محصولات تولیدی کارخانجات بزرگ را انجام می دهند ، جت پرینتر صنعتی نام دارند.
جت پرینترهای صنعتی در انواع صنایع مختلف مانند صنایع غذایی ، آرایشی و بهداشتی ، دارویی ، فلزی ، قطعات خودرو و غیره برای چاپ اطلاعات مهم و درج آرم و لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
برای کار با این نوع جت پرینترها نیاز به دخالت دست اپراتور نبوده و محصولات توسط نوار نقاله روبروی دستگاه قرار می گیرند ، سپس دستگاه به صورت اتوماتیک کار چاپ بر روی محصولات را انجام می دهد.

5. چند نوع دستگاه چاپگر صنعتی وجود دارد؟

یکی دیگر از سولات رایج در مورد جت پرینتر پرس و جو در مورد انواع چاپگرهای صنعتی است ، چاپگرهای صنعتی در چهار نوع متفاوت وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:
– چاپگرهای DOD که خود شامل دو نوع ریز نگار و درشت نگار هستند.
– چاپگرهای CIJ که از این نوع جت پرینتر ها در کارخانجات و تولیدی های بزرگ استفاده می شود.
– چاپگرهای TIJ که دارای مدل های دستی و ثابت می باشند .
– جت پرینتر لیزری که در انواع مدل های صنعتی و اداری تولید می شوند.

6. مهم ترین قطعات تشکیل دهنده جت پرینتر کدام قطعات می باشند؟

تمام دستگاه های جت پرینتر از چهار قطعه اصلی تشکیل شده اند که از کنار هم قرار گرفتن این قطعات ، دستگاه کار چاپ را انجام می دهد . این قطعات شامل موارد زیر می باشند:

– برد الکترونیکی
این قطعه در دستگاه های چاپگر دستور انجام چاپ و تنظیم سرعت چاپگر را صادر می کند.

– هد چاپی
هد چاپگر ، پس از صادر شدن فرمان از برد الکترونیکی ، وظیفه پخش جوهر بر روی سطح بسته بندی محصولات را دارد.

– سیستم تامین جوهر
سیستم تامین جوهر وظیفه رساندن جوهر به هد پرینتر را برعهده دارد و خود شامل مخزن جوهر و حلال می باشد.

– چشم الکتریکی
برد الکترونیکی برای آنکه بتواند فرمان چاپ را صادر کند ابتدا باید خود فرمانی مبنی بر فرمان چاپ از چشم الکترونیکی که محصولات روی خط تولید را شناسایی می‌کند ، دریافت کند.

7. مزایای استفاده از جت پرینتر چیست؟

– این دستگاه ها ها بدون تماس با سطح مورد نظر و تنها با پاشش قطرات جوهر چاپ بر روی سطوح مختلف را انجام می دهند در نتیجه می توانند بر روی سطوح ناهموار ، متحرک و حساس نیز چاپ را انجام دهند.
– برخلاف چاپ افست یا گراور ، جت پرینترها فاقد صفحه چاپ ثابت می باشند ، بنابراین متن ، کدها ، اعداد و گرافیک متغیر می توانند بدون نقص در نوار نقاله چاپ شوند .
– چاپ با این دستگاه ها سریع تر انجام شده و بسته به فناوری مورد استفاده می‌توانند بر روی محصولاتی که با سرعت ۵ متر بر ثانیه حرکت می‌کنند ، کار چاپ را انجام دهند.
– این دستگاه ها به دلیل دارا بودن طیف گسترده‌ای از انواع مختلف جوهر و لوازم جانبی ویژه می‌تواند کار چاپ را برای تمام کاربردها در صنعت انجام دهند.
– به دلیل هزینه پایین این دستگاه ها چاپ توسط جت پرینتر یک جایگزین مقرون به صرفه برای برچسب زدن روی محصول می باشد.

8. چرا دستگاه جت پرینتر کارخانه ما تعمیر نمی شود؟

برای مواجه نشدن با این مشکل پیش از خرید حتما به دو نکته توجه کنید:

اگر دستگاهی که برای خرید انتخاب کرده اید تکنولوژی بسیار جدیدی دارد در مذاکره با شرکت فروشنده مطمئن شوید که از منظر تامین قطعات و دانش فنی تعمیر دستگاه در آینده می توانید کاملا به آنها تکیه کنید. در صورتی که احساس کردید فروشنده نمی تواند این اطمینان را به شما بدهد بهتر است به فکر دستگاهی دیگر باشید.
بسیاری از دستگاه های جت پرینتر بدون پشتیبانی و گارانتی فنی در ایران فروخته می شوند و عدم توجه یه این مسئله مشکلات زیادی را برای کارگاه ها و کارخانه ها ایجاد می کند. پس  دستگاه خود را از فروشندگان و شرکت های معتبر و مطمئن و باسابقه تهیه کنید.

9 . چرا هزینه ی جوهر دستگاه جت پرینتر کارخانه ما بالا است؟

دستگاه های جت پرینتر با تکنولوژی های مختلف و با کارایی های متفاوتی تولید می شوند. بسیار مهم است که هزینه های دستگاهی که تهیه می کنید با حجم تولید شما همخوان باشد. اگر بخواهیم ساده بگوییم به جز استنثاهایی معمولا دستگاه هایی که قیمت بالایی دارند هزینه‌ی جوهر کمی دارند و در عین حال دستگاه های  با قیمت پایین هزینه جوهرشان برای تولیدهای بالا غیرمنطقی است. پس پیش از خرید حتما میزان تولید خود را با هزینه ی جوهری که در آینده قرار است هزینه بکنید، بسنجید.

یکی دیگر از راه های کم کردن هزینه جوهر تغییر تکنیک های چاپ دستگاه است. برای مثال انتخاب چاپ نقطه ای در دستگاه هایی که این امکان را دارند میزان مصرف جوهر را تا حد زیادی کاهش می دهد.

10 . چه کار کنیم که هنگام خرابی دستگاه جت پرینتر ، تولید کارخانه متوقف نشود؟

در صورتی که چند خط تولید دارید و همزمان چند دستگاه جت پرینتر در مجموعه شما مشغول به کار هستند منطقی است یک یا دو دستگاه جت پرینتر اضافه تهیه کنید تا زمانی که یکی از دستگاه های جت پرینتر شما با مشکل مواجه شد ، با جایگزینی دستگاه به صورت  موقتآن بتوانید مشکل را حل کنید. اما اگر تنها از یک دستگاه جت پرینتر استفاده می کنید، احتمالا تهیه یک دستگاه جت پرینت یدک برای شم گزینه مناسب و منطقی نخواهد بود. در این صورت بهترین راه این است که دستگاه تان را از مجموعه ای خریداری کنید که اولا بتواند به محض مواجهه با مشکل یا خرابی، سریعا پاسخگو باشد و مشکل دستگاه شما را به سرعت حل کند و ثانیا در صورتی که دستگاه شما با مشکل مواجه شد بتواند به صورت موقت تا زمان حل شدن مشکل یک دستگاه جت پرینتر یدک به شما بدهد.

11 . چرا دستگاه جت پرینتر ما یک ردیف چاپ نمی کند؟

این مسئله به خاطر این است که یک ردیف از نازل هد دستگاه جت پرینتر شما به درستی کار نمی کند. و احتمالا دلیل آن یکی از موارد زیر است:

به نازل هد چاپگر صنعتی  شما آب پاشیده شده و یا رطوبت در محل کارخانه شما زیاد است.
هد دستگاه شما به خوبی شستشو داده نشده است. هنگام شستشو استفاده از حلال مخصوص دستگاه اهمیت بالایی دارد.
فیلتر دستگاه شما به موقع تعویض نشده است.
کانکشن یا برد پشت هد دستگاه های چاپگر های صنعتی قطعه حساسی است. به این دلیل که قطعه زیر فشار کاری بالایی است. در صورتی که تولید شما بالا است حتما از شرکت معتبری دستگاه را تهیه کنید تا مطمئن شوید دستگاه می تواند فشار کاری شما را تحمل کند. گاها دلیل اصلی عدم چاپ در بخش هایی از نازل  ضعیف بودن قطعات و در کل دستگاه شما است.

سئوالات خود را در بخش نظرات بپرسید تا بزودی کارشناسان کداجت به آنها پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *