پاسخ به سئوالات رایج درباره جت پرینتر

پاسخ سوالات رایج درباره جت پرینتر با هدف کمک به خریداران جت پرینتر و صنعت گران ، در سایت گنجانده شده است. در این مطلب تلاش داریم به رایجترین سئوالات به منظور آشنایی بیشتر با جت پرینتر پاسخ دهیم . این مطلب می تواند به عنوان راهنمای خرید جت پرینتر مفید باشد.

رایج ترین سوالات در مورد جت پرینتر

۱. جت پرینتر چیست؟

نوعی چاپگر است که که با نام های دیگری همچون تاریخ زن ، مارک زن و… شناخته شده و با هدف گیری و پاشش قطرات جوهر از طریق هوا بین هد چاپی و سطح چاپ می تواند یک تصویر چاپی ایجاد ‌کند.
این نوع دستگاه ها از فناوری جوهر افشان برای چاپ استفاده می شود . از این چاپگرها می توان برای چاپ انواع مختلف اشکال با فونت های متفاوت بر روی سطوح مختلف استفاده نمود.

سوالات رایج درباره جت پرینتر
سوالات رایج درباره جت پرینتر

2. چند نوع دستگاه جت پرینتر وجود دارد؟

این دستگاه ها در دو نوع جت پرینترهای دستی و صنعتی موجود می باشند.
دستگاه های جت پرینتر دستی دستگاه های کوچک ، سبک و قابل حملی هستند که توسط نیروی دست اپراتور کنترل می‌شوند.
از این دستگاه ها در کارخانجات کوچکی که تولید محصول در آن ها کم است برای درج اطلاعات متغیر محصول مانند تاریخ تولید و انقضا ، سری ساخت ، قیمت و غیره استفاده می شود .
همچنین از این نوع دستگاه ها در تولیدی هایی که اندازه و وزن محصول زیاد است و نمی توان آن را بر روی نوار نقاله قرار داد ، مانند بشکه ، گونی ، پاکت و غیره برای چاپ بر روی محصول استفاده می شود.
جت پرینترهای صنعتی بطور ثابت در مسیر نوار نقاله و عبور محصول قرار گرفته و برای خطوط تولید پر تیراژ مورد استفاده قرار می گیرد.

3. نحوه کار با جت پرینترهای دستی چگونه است؟

کار با این نوع دستگاه های چاپگر که به دستگاه های جت پرینتر پرتابل نیز معروف می باشند ، توسط اپراتور انجام شده و کنترل دستگاه به دست اپراتور می باشد.
به طوری که اپراتور ، دستگاه را روبروی محصول قرار داده و با فشردن اهرم روی دستگاه عملیات چاپ بر روی محصول را انجام می دهد.

4. جت پرینتر صنعتی چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

نوع دیگری از دستگاه های جت پرینتر که به صورت اتوماتیک و خودکار کار چاپ اطلاعات بر روی محصولات تولیدی کارخانجات بزرگ را انجام می دهند ، جت پرینتر صنعتی نام دارند.
جت پرینترهای صنعتی در انواع صنایع مختلف مانند صنایع غذایی ، آرایشی و بهداشتی ، دارویی ، فلزی ، قطعات خودرو و غیره برای چاپ اطلاعات مهم و درج آرم و لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
برای کار با این نوع جت پرینترها نیاز به دخالت دست اپراتور نبوده و محصولات توسط نوار نقاله روبروی دستگاه قرار می گیرند ، سپس دستگاه به صورت اتوماتیک کار چاپ بر روی محصولات را انجام می دهد.

5. چند نوع دستگاه چاپگر صنعتی وجود دارد؟

یکی دیگر از سولات رایج در مورد جت پرینتر پرس و جو در مورد انواع چاپگرهای صنعتی است ، چاپگرهای صنعتی در چهار نوع متفاوت وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:
– چاپگرهای DOD که خود شامل دو نوع ریز نگار و درشت نگار هستند.
– چاپگرهای CIJ که از این نوع جت پرینتر ها در کارخانجات و تولیدی های بزرگ استفاده می شود.
– چاپگرهای TIJ که دارای مدل های دستی و ثابت می باشند .
– جت پرینتر لیزری که در انواع مدل های صنعتی و اداری تولید می شوند.

6. مهم ترین قطعات تشکیل دهنده جت پرینتر کدام قطعات می باشند؟

تمام دستگاه های جت پرینتر از چهار قطعه اصلی تشکیل شده اند که از کنار هم قرار گرفتن این قطعات ، دستگاه کار چاپ را انجام می دهد . این قطعات شامل موارد زیر می باشند:

– برد الکترونیکی
این قطعه در دستگاه های چاپگر دستور انجام چاپ و تنظیم سرعت چاپگر را صادر می کند.

– هد چاپی
هد چاپگر ، پس از صادر شدن فرمان از برد الکترونیکی ، وظیفه پخش جوهر بر روی سطح بسته بندی محصولات را دارد.

– سیستم تامین جوهر
سیستم تامین جوهر وظیفه رساندن جوهر به هد پرینتر را برعهده دارد و خود شامل مخزن جوهر و حلال می باشد.

– چشم الکتریکی
برد الکترونیکی برای آنکه بتواند فرمان چاپ را صادر کند ابتدا باید خود فرمانی مبنی بر فرمان چاپ از چشم الکترونیکی که محصولات روی خط تولید را شناسایی می‌کند ، دریافت کند.

7. مزایای استفاده از جت پرینتر چیست؟

– این دستگاه ها ها بدون تماس با سطح مورد نظر و تنها با پاشش قطرات جوهر چاپ بر روی سطوح مختلف را انجام می دهند در نتیجه می توانند بر روی سطوح ناهموار ، متحرک و حساس نیز چاپ را انجام دهند.
– برخلاف چاپ افست یا گراور ، جت پرینترها فاقد صفحه چاپ ثابت می باشند ، بنابراین متن ، کدها ، اعداد و گرافیک متغیر می توانند بدون نقص در نوار نقاله چاپ شوند .
– چاپ با این دستگاه ها سریع تر انجام شده و بسته به فناوری مورد استفاده می‌توانند بر روی محصولاتی که با سرعت ۵ متر بر ثانیه حرکت می‌کنند ، کار چاپ را انجام دهند.
– این دستگاه ها به دلیل دارا بودن طیف گسترده‌ای از انواع مختلف جوهر و لوازم جانبی ویژه می‌تواند کار چاپ را برای تمام کاربردها در صنعت انجام دهند.
– به دلیل هزینه پایین این دستگاه ها چاپ توسط جت پرینتر یک جایگزین مقرون به صرفه برای برچسب زدن روی محصول می باشد.

این مطلب درباره جت پرینتر بروز رسانی می شود

برای مشاوره ، خرید ، سرویس و نگهداری انواع جت پرینتر و لوازم جانبی  ، با کداجت تماس حاصل فرمایید . 09128888390 09128900624

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *