دستگاه تاریخ زن چیست و چه انواعی دارد؟

دستگاه تاریخ زن در کارخانه های تولیدی به ویژه کارخانجات مواد غذایی پس از تولید و در هنگام بسته بندی محصول اطلاعات مهمی مانند تاریخ تولید و انقضا ، سری ساخت و غیره را بر روی آن چاپ می کند.
این دستگاه ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل دستگاه های تاریخ زن غلطکی، دستی و یا دستگاههای تاریخ زن پیشرفته مانند جت پرینترهای CIJ و پیزو که با سرعت بالا چاپ بر روی محصول را انجام می دهند، می باشند.
در این مقاله به معرفی و بررسی انواع آنها پرداخته ایم.

نحوه عملکرد دستگاه تاریخ زن

مدل دستگاه ، تعیین کننده نوع کار آن می باشد . به طور معمول از این دستگاه برای درج تاریخ تولید و انقضا ، سری ساخت محصول و غیره بر روی بسته بندی محصولات استفاده می شود.
سیستم عملکرد این دستگاه ها از نوع حرارتی و مکانیکی می باشد و دستگاه می‌تواند بر روی بیشتر سطوح مانند سطوح نفوذ پذیر یا نفوذ ناپذیر کار چاپ را انجام دهد.
این دستگاه ها با دو روش جوهر جامد و نوارهای ریبون عملیات چاپ را انجام می‌دهند.

دستگاه تاریخ زن چیست و چه انواعی دارد؟
دستگاه تاریخ زن چیست و چه انواعی دارد؟

انواع دستگاه تاریخ زن

دستگاه تاریخ زن حرارتی

سیستم به کار رفته در این دستگاه ها از نوع حرارتی بوده و برای چاپ بر روی پاکت ، فویل ، لیبل و غیره از رنگ های مختلف استفاده می کند.
این دستگاه با نام دستگاه تاریخ زن حرارتی – مکانیکی نیز شناخته می‌شود . زیرا کار چاپ را با تلفیقی از فشار، حرارت و اثر ریبون بر روی محصول انجام می دهد.
از دستگاه تاریخ زن دستی معمولاً در تولیدی هایی که دارای حجم پایین تولیدی محصول هستند ، استفاده می شود.
طرز کار این دستگاه به این صورت است که اعداد و حروف در زیر دستگاه و در جای مخصوص خود قرار می گیرند، سپس ریبون در جای خود نصب شده و از روی حروف عبور می کند و با هر بار کشیدن دسته دستگاه به سمت پایین پس از هر بار گرم شدن اطلاعات بر روی بسته بندی درج می شوند.
این دستگاهها دارای فونت های مختلفی بوده از آن می توان برای چاپ سه خط به صورت همزمان با عرض سه میلی متر استفاده نمود.
اشکال کار این دستگاه ها سرعت پایین چاپ بوده و به خاطر فشاری که برای کار چاپ به آنها باید وارد شود ممکن است برای بسته بندی های نازک مانند سلفونی مناسب نباشند و به آنها آسیب برسانند. عملیات چاپ در این دستگاه ها توسط نوارهای ریبون انجام می شود.
معایب دستگاه های تاریخ زن دستی
هر چند دستگاه های ریبونی قیمت بسیار مناسبی دارد، اما سرعت آن پایین است و هنگام چاپ با توجه به فشاری که لازم است به ریبون برای چاپ وارد شود ممکن است به بسته بندی های نازک و سلفون بسته بندی، آسیب وارد شود

تاریخ زن غلطکی

تاریخ زن غلطکی نوع دیگری از انواع تاریخ زن است که به صورت دستی، تایمری و یا پدالی می توان با آن بر روی بسته مورد نظر چاپ کرد. از این محصول معمولا برای درج تاریخ، سری ساخت و قیمت محصول استفاده می شود.
سرعت بالای دستگاه تاریخ زن غلطکی و کاربری آسان و هزینه پایین تعمیر و نگهداری آن ، با توجه به عملکرد سه گانه آن (فرمان دستی، فرمان تایمری و پدالی جهت چاپ) باعث استقبال زیاد در واحد تولید شده است. از دستگاه نوع غلطکی نیمه اتوماتیک جهت چاپ تاریخ تولید ، تاریخ انقضا ، سری ساخت ، قیمت و وزن بر روی محصول استفاده می شود

دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک

این دستگاه برای کار چاپ از پدال های الکتریکی استفاده می کند و فشار کمتری را به اپراتور دستگاه وارد می کند. عملیات چاپ در دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک توسط نوار ریبون انجام می شود.
توسط این دستگاه ها می توان به طور همزمان تاریخ تولید و انقضا ، قیمت و غیره را بر روی بسته بندی محصول چاپ و حک کرد.
استفاده از این دستگاه ها آسان بوده و مجهز به تایمر می باشند.

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک

از این دستگاه ها می توان برای چاپ بر روی تمامی محصولات و بسته بندی ها استفاده نمود. دستگاه تاریخ زن اتوماتیک دارای یک جعبه است که مجهز به حروف فارسی، انگلیسی و … می باشد. عملکرد دستگاه تاریخ زن اتوماتیک بسیار قدرتمند بوده و مجهز به شمارنده اتوماتیک هستند.
این دستگاه ها توانایی چاپ سه سطر به صورت همزمان با عرض ۴ میلیمتر داشته و می‌توانند برای این کار از رنگ های مختلف استفاده کنند.
درجه حرارت این دستگاه ها را می توان بر روی تنظیم اتوماتیک تنظیم نمود.
یکی دیگر از قابلیت های دستگاه های تاریخ زن اتوماتیک ، اتصال آنها به کامپیوتر و چاپ به صورت خودکار و آنلاین می باشد.
جوهر جامد یا خشک در این دستگاه ها عملیات چاپ را انجام می دهد.

 جت پرینتر تاریخ زن

امروزه کمتر از دستگاه های غلطکی و حرارتی در صنایع استفاده می شود و دستگاه های جت پرینتر به شکل کامل جای آنها را گرفته اند. شاید به همین خاطر باشد که دستگاه های جت پرینتر به دستگاه های تاریخ زن صنعتی معروف شده اند. در واقع در چرخه ی توسعه ی دستگاه های چاپ تاریخ صنعتی ، این دستگاه ها، پیشرفته ترین نوع این دستگاه ها محسوب می شود. جت پرینتر ها در خطوط تولید اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به خوبی کاربرد دارند و معمولا با توجه به مدل دستگاه، امکانات بسیار زیادی در اختیار کاربر می گذارد. این دستگاه ها برای چاپ از جوهر استفاده می کنند و کیفیت و ماندگاری چاپ آنها در مقایسه با تاریخ زن های دستی حرارتی و غلطکی قابل مقایسه نیست.

مزایا ی استفاده از جت پرینتر

از این دستگاه ها برای درج تاریخ بر روی بسته بندی محصولات مختلف مانند روغن، حبوبات، شیر و دیگر لبنیات، کلوچه، آب معدنی و آبمیوه و دیگر محصولات غذایی و نوشیدنی ها و همیچنین درج اطلاعات تولید و شیف کاری در صنایع دیگر استفاده می شود. برای درج اطلاعات بیشتر لازم است از مدل های پیشرفته تر این دستگاه استفاده شود. در زیر ویژگی هایی که یک دستگاه جت پرینتر باید داشته باشد، آورده شده است

– کاربرد آسان و راحت دستگاه
– توانایی چاپ بر روی سطوح مختلف
– دارا بودن فونت های گوناگون برای چاپ
– توانایی چاپ به زبان های مختلف
– هزینه ی نگهداری و تعمیر پایین
– امکان چاپ کاراکترها به صورت بزرگ و کوچک در چند خط
– این دستگاه ها به دلیل آن که دارای مدل های متفاوتی می باشند قدرت انتخاب را برای بهترین و مناسب ترین خرید بالا می ‌برد.
– با استفاده از فناوری و ویژگی های جدید ، در مصرف جوهر و انرژی موثر عمل کرده و باعث مصرف بهینه آنها می‌شوند.
– این دستگاه‌ها می ‌توانند از جوهرهای دارای رنگ متفاوت استفاده نموده و طراحی و شکل خاصی به بسته بندی محصولات تولید شده بدهند.

برای مشاوره ، خرید ، سرویس و نگهداری انواع جت پرینتر و لوازم جانبی ، با کداجت تماس حاصل فرمایید :09128900624 –  09128888390

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *