شستشوی هد جت پرینترها و چاپگرهای صنعتی

یکی از مشکلاتی که استفاده کنندگان از دستگاه های جوهرافشان با آن مواجه هستند، خشک شدن جوهر بر روی نازل های هد چاپگر است. پس از مدتی که با دستگاه جت پرینتر چاپ گرفته نمی شود رنگدانه ها در هد دستگاه خشک می شوند و راه خروج جوهر را می گیرند. بعضی از جت پرینترها برای حل این مشکل از یک پوشش لاستیکی در زمان هایی که از دستگاه استفاده نمی شود استفاده می کنند. اما این راهکار نیز چندان جوابگو نیست زیرا در هر صورت این پوشش نمی تواند از خشک شدن جوهر جلوگیری کند و تنها مدتی آن را به تاخیر می اندازد. زمانی که جوهر شروع به خشک شدن می کند چگالی قطره تحت تاثیر قرار می گیرد و نازل ها دیگر نمی توانند جوهر را پرتاب کنند.

جعبه هد جت پرینتر
تصویر جعبه هد جت پرینتر

راه های مقابله با خشکی جوهر در جت پرینتر

بهترین راه برای مقابله با خشکی جوهر جت پرینتر استفاده مداوم از جت پرینتر است. حتی در زمانی که خط تولید به هر دلیلی کار نمی کند لازم است با توجه به نوع جوهری که در دستگاه قرار دارد به فاصله هر چند روز یک بار با دستگاه تعدادی پرینت گرفته شود تا جوهر در مسیر نازل های هد جت پرینتر خشک نشود. همچنین دستگاه ها از تکنیک پرچ کردن به صورت دستی و اتوماتیک برای مقابله با این مشکل استفاده می کنند.
در زمانی که هد ها مدت زمان زیادی چاپ نمی کنند، ممکن است خشک شدن جوهر باعث از بین رفتن نازل های هد دستگاه شود. ممکن است با قراردادن هد دستگاه در حلال مخصوص در یک بازه ی چند ساعته تا چند روزه، هد دستگاه بازیابی شود و دوباره بتواند کار کند. در هر صورت این کار بهتر است توسط تعمیر کار خبره انجام شود تا از ضربه زدن بیشتر به هد دستگاه جلوگیری شود.
در هر صورت باید توجه داشت که شستشوهای مکرر و پرچ کردن زیاد، مصرف جوهر را بسیار افزایش می دهد و در نهایت باعث بالا رفتن هزینه های چاپ می شود.
همچنین یکی از راه هایی که برای تشخیص گرفتگی نازل ها بر اثر خشک شدن جوهر استفاده می شود گرفتن چاپ تست و دیدن نتیجه ی پرینت برای شناسایی نازل های گرفته است.

اسپری حلال بر روی هد جت پرینتر

برای شستشوی هد دستگاه جت پرینتر حلال مخصوص را از فاصله ی مشخص بر روی هد اسپری کنید. این کار را سه مرتبه تکرار کنید و سپس با فشردن پمپ مخصوص جوهر را به سر دستگاه هدایت کنید (اصطلاحا پرچ کنید). در صورتی که جوهر به صورت روان و بدون حباب از هد دستگاه خارج نشد این کار را تکرار کنید.

مشکلات دیگر دستگاه های جت پرینتر

شاید با مشکلات دیگری در هنگام کار با دستگاه های جت پرینتر مواجه شده باشید. به شما پیشنهاد می کنیم مطلب چگونه از دردسرهای جت پرینتر رها شویم! را مطالعه کنید.

آشنایی با انواع هد

برای آشنایی با انواع هد جت پرینتر می توانید از مطلب راهنمای کامل هد پرینتر در سایت کداجت دیدن کنید.

برای تهیه هد دستگاه جت پرینتر، هدهای زار و جوهر و حلال با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

آخرین مطالب سایت

محصول تصادفی

e18+ for codajet1

جت پرینتر E18+

iKonMac E18 plus جت پرینتر E18 پلاس کمپانی آیکون‌مک  انگلستان، پاسخ گوی تمام نیازهای صنایع متوسط و بزرگ برای چاپ اطلاعات بر روی محصولات مختلف

ادامه مطلب »
بستن منو